ادبیات و مبانی نظری Just In Time

دسته بندي : فنی و مهندسی » صنایع
مقدمه
   يكي از ابعاد بسيار مهم مديريت سازمانها در حال حاضر، بهترين شيوه بكارگيري از دارائيها سازمان است . مي دانيم كه قسمت عمده از دارائيهاي موسسات در موجودي هاي انبارهاي آن موسسات نهفته و انباشته شده است. سازماني موفق است كه بهترين تركيب از موجودي كالا را كه متضمن حداكثر سود يا حداقل هزينه براي موسسه باشد معين كند. در اين راستا بايد از علوم و فنون علم مديريت صنعتي و بازرگاني بهره هاي شايان ببرد. چرا كه زمان و هزينه از عناصر اصلي تصميم گيري مديريت به شمار مي آيد. در گذشته مديريت صحيح سيستمهاي انبار داراي و طراحي انبار و نگهداري كالا مد نظر بوده و در اين زمينه كتابهاي فراواني نوشته شده و تحقيقات فراواني انجام شده است. به طوري كه مديريت انبار و انبار داري خود بخشي از علوم مديريت شده و سيستمهاي نگهداري و موجودي انبار توسعه فراواني يافته و برنامه هاي نرم افزاري در اين زمينه تهيه شده و بكار مي رود.
   امروز با پيشرفت علوم و تكنولوژي امكان توليد انبوه فراهم شده و با وجود سيستم هاي پيشرفته حمل ونقل و ارتباطات در كشورهاي پيشرفته هر كالائي را كه مورد نياز باشد در دسترس بوده و نياز به داشتن انبار عريض و طويل منتفي شده است و سازمانها بسوي سيستم درست به موقع (Just in time) حركت مي كند. در اين سيستم وجود انبار زايد بوده و كالاو قطعات مورد نياز زماني كه مورد نياز است خريداري و به سيستم وارد شده و كالاي ساخته شده نيز به محض توليد به بازار عرضه مي شود لذا در اين سيستم انبار جايگاهي نداشته و از چرخه توليد حذف شده است .
   در اين فصل ابتدا به سيستم انبار و انبار داري وموضوعات مرتبط باآنها اشاره مي شود سپس به بررسي سيستم درست به موقع مي پردازيم .


تعريف انبار
   انبار به محلي يا فضائي گفته مي شود كه بر اساس يك سيستم طبقه بندي صحيح ، مواد اوليه، كالاي نيم ساخته ، محصول ساخته شده و يا فرآورده هاي مختلف صنعتي بازرگاني در آن نگهداري مي شود.

تعريف انبارداري
   انبار داري عبارتست از دريافت مواد و اقلام ، نگهداري صحيح و تحويل به موقع آنها به مصرف كننده بار رعايت مقررات و دستورالعمل هاي سازمان به نحوي كه با اعمال كنترل دقيق از ميزان موجودي كالا در انبار و مقدار مصرف آن ، و نيز از انباشته شدن بيش از حد موجوديها جلوگيري شود . به عبارت ديگر ، انبارداري شامل سيستم هاي قرار گرفتن جنس در انبار و ايجاد روشها و اعمال مديريت كنترل موثر از زمان دريافت تا لحظه تحويل است .
دسته بندی: فنی و مهندسی » صنایع

تعداد مشاهده: 1177 مشاهده

فرمت فایل دانلودی:.zip

فرمت فایل اصلی: DOC

تعداد صفحات: 52

حجم فایل:54 کیلوبایت

 قیمت: 55,000 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل
  • راهنمای استفاده:
    فایل ZIP شده است.

  • محتوای فایل دانلودی:
    فرمت فایل اصلی : word
    حجم فایل : 254 KB
    تعداد کل صفحات : 52 صفحه