پژوهش مطالعه وضعيت فعلي انبارها وامكان سنجي براي حركت به سوي Just In Time

دسته بندي : فنی و مهندسی » صنایع
چکیده

امروزه سازمانها هرچه بيشتر به سوي كوچك سازي خود و بيرون ريزي فعاليت ها روي آورده اند تا هزينه هاي خود را كاهش داده و سودآوري را بالا ببرند و در نتيجه بهره وري را افزايش دهند.. يكي از راههاي كاهش هزينه و افزايش بهره وري حركت به سوي سيستم درست به موقع (Just In Time) مي باشد. يكي از عناصر اصلي اين سيستم كاهش موجودي و حذف انبار مي باشد. در اين سيستم وجود انبار زايد فرض شده و باعث افزايش هزينه مي شود.
در اين سيستم فعاليت هائي مهم و اصل هستند كه باعث ارزش افزوده محصول توليدي شده و مستقيما در توليد محصول موثر باشند. بقيه فعاليتها جزو  فعاليتهاي اتلاف قلمداد شده و حتي المقدور بايد حذف شده و يا كاهش يابند. انبار و انبارداري نيز جزو فعاليتهاي اتلاف است و بايد از چرخه فعاليتهاي سازمان حذف شده و يا تا حد امكان موجودي آن كاهش يابد.
پژوهش حاضر به وضعيت فعلي انبار و موجودي كالا پرداخته و از ابعاد مختلف انبار را مورد تجزيه و تحليل قرار داده و سپس به روشهاي كاهش موجودي و حركت به سوي سيستم درست به هنگام مي پردازد. اميد است با اجراي روشهاي درست و عملي به اين مهم دست يافته و هرچه بيشتر در جهت كاهش موجودي ها و در نتيجه كاهش هزينه تلاش نمائيم.
           مقدمه  
   انبارهاي هر سازمان بخش عظيمي از سرمايه هاي سازمان را در خود جاي داده اند لذا انبار و انبارداري و نگهداري و در دسترس قرار دادن اقلام مورد نياز از مسائل مهم وبخشي از وظايف مديريتي سازمان محسوب مي شود. موجودي بيش از اندازه و نياز كالا در انبار ركود سرمايه را در پي دارد. از طرفي كمبود كالا باعث وقفه و ركود فعاليتهاي جاري مي گردد. بنابر اين برنامه ريزي مناسب در امر تداركات و نگهداري كالا از اهميت ويژه اي برخودار است.
   از اهداف مهم انبارداري پاسخ به سؤالات زير است .
1 – چه چيز مورد نياز است ؟
2 – چه موقع مورد نياز است ؟
3 – چه مقدار مورد نياز است ؟
   ا مور تداركات و كارپردازي ، مواد لازم و مورد نياز سازمان را در زمان معين تدارك مي بيند و از طريق انبار در اختيار واحدهاي مصرف كننده قرار مي دهد.
   امروزه سازمانها با پيشرفت علم وتكنولوژي بخصوص علوم مديريت به سوي كاهش موجودي انبار وحتي حذف انبار پيش مي روند. سيستم درست به موقع Just In Time  يا JIT اكنون در بسياري از سازمانها جا افتاده است. كاهش موجودي و يا حذف انبار نياز به برنامه ريزي دقيق و استفاده از روشها و يا برنامه هاي علمي و عملي پيشرفته دارد و صرفه جوئي زيادي را به دنبال خواهد داشت.

تعريف موضوع
   موضوع اصلي تحقيق مطالعه وضعيت فعلي انبارها وامكان سنجي براي حركت به سوي توليد به هنگام(Just In Time)  در شركت برق منطقه اي خراسان      مي باشد اين موضوع به منظور بررسي وضع موجود انبارها و چگونگي كاهش موجودي و كوچك سازي انبارها انتخاب شده است .

 اهميت و ضرورت انجام تحقيق
   اگر به ميزان سرمايه و مقدار كالائي كه در انبارهاي برق خراسان هم اكنون وجود دارد پي ببريم اهميت موضوع تحقيق براي ما روشن مي گردد. هم اكنون نزديك به 40000 قلم كالا به ارزش بيش از 230 ميليارد ريال در انبارهاي برق خراسان وجود دارد اين مبلغ بدون احتساب ارزش ساختمان و تاسيسات انبار است . (ارزش زمين و ساختمان و تاسيسات انبار بيش از 20 ميليارد ريال برآورد گرديده است ).
دسته بندی: فنی و مهندسی » صنایع

تعداد مشاهده: 1352 مشاهده

فرمت فایل دانلودی:.zip

فرمت فایل اصلی: DOC

تعداد صفحات: 196

حجم فایل:240 کیلوبایت

 قیمت: 125,000 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل
  • راهنمای استفاده:
    فایل اصلی ZIP می باشد.

  • محتوای فایل دانلودی:
    فرمت فایل اصلی پژوهش : WORD
    حجم فایل : 1.14M
    تعداد کل صفحات : 197 صفحه